Kamu işçilerine Aile yardımı verilmeli, Vergi Adaleti Sağlanmalıdır

Türk işe bağlı Tez kop iş sendikasından önemli açıklamalar gelmiştir

Türk İş e bağlı Tez Koop İş Sendikası Sivas İl Koordinatörü Uygar KİPEL den 2024 yılı için Asgarî ücret ve Gelir vergisi düzenlemeleri için Hükümet Yetkililerinin bir an önce çalışma başlatmasının önemine vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi.

Bilindiği üzere Asgari ücret ile birlikte belirlenen ve tüm çalışanlara uygulanan( AGİ )2022 yılı itibariyle kaldırıldı, Bu Karar ile birlikte Maliye Bakanlığı 193 sayılı Gelir vergisi kanununda ilgili maddede değişikliğe giderek iptalini yani AGİ uygulamasına 25 Aralık 2021 tarih ve 31700 sayı numaralı resmi gazete yayımlanması ile son verdi.2024 yılı için belirlenecek yeni Asgarî ücret zammı ile birlikte AGİ Aile geçim indirimi tekrar uygulamaya girmelidir.2 yıldır gerek Kamu da gerek özel sektörde tüm işçiler bordrolu çalışanlar evli bekar çocuklu ayrımı olmadan aynı ücrete tabi olarak çalışmaya devam ediyor görülen ve pratikte de ekonomik anlamda gerek ise de pozitif şartların geriye doğru bir adım olduğunu ifade edebiliriz.

Farklı kadro usulüne göre çalışanlardan örnegin 657 sayılı Devlet Memuru kanununa tabi olanların ilgili kanunun 203. Maddesi uyarınca Aile ve çocuk yardımından yararlandıklarını ya da kamu da bazı işyerlerinde çalışan bazı işçilerin evli bekar çocuklu ayrımının sadece toplu iş sözleşmeleri ile belirlendiğini söyleyebiliriz.

Bu şekilde olan uygulamaların yani Aile ve çocuk yardımından bir kesimin faydalandığı fakat büyük bir kesimin bu uygulamaların dışında kaldığını görmekteyiz.

Sendikaların , İşverenlere Toplu iş sözleşmelerinde Aile ve çocuk yardımı uygulaması taleplerinin büyük Bir ölçüde kabul görmediğinide dikkate aldığımızda bu durumu genel olarak çözüme kavuşturmak amacıyla gerek milletvekilleri ve yüce meclisimiz de devreye girmesi ile yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Çalışma ve Maliye Bakanlığı bu konuda gerekli çalışmaları bir an önce taraflarında görüşlerini alarak raporlamalı yasal zemine taşımalıdır.

Tüm taraflar İşçi işveren hükümet bu konuda gerekli adımları bir an önce atmalıdır, gerekirse 4857 İş kanununda yeni bir kanun düzenlemesi ile 657 sayılı kanun gereği Memurlar için ödenen Aile ve Çocuk yardımı maddesi aynen tüm işçiler için tüm bordrolu çalışanlar içinde uygulanması adına ortak çalışmalarını tamamlamalıdır.

Gelir vergisi istisnasından tüm işçi Memur aynı şekilde faydalanırken , Aile ve çocuk yardımında da tüm emekçiler ( memur işçi) ayrımı olmadan aynı imkanlardan tüm çalısanlar da faydalanmalıdır.

Ücretler de gelir vergisi adaleti bir an önce tesis edilmelidir.Gelir vergisinde ki adalet sağlanmadan ücretde de adalet tam olarak tesis edilemeyecektir.

Bu konuda Farklı çözüm yolları üretilmeli, Gerekirse ilk vergi dilimi oranı % 15 den değil yeni yıl için belirlenecek asgarî ücretin 12 aylık tutarının oluşması ile ilk dilimin uygulanması hayata geçirilebilir.

Emekçilerin alım gücü ve Gelir kaybı yaşamasını engelleyecek gerekli adımlar farklı talepler taraflar ile istişare edilerek sonuçlandırılmalıdır.

Gelir vergisi dilimleri en az yeniden değerleme oranında belirlenip, Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte bu oran % 50 oranına kadar da artırılmalıdır.Gelir kaybı adına farklı tedbirler de devreye girmeli Ocak ayında ki ücret ile aynı yıl sonundaki ele geçen ücretler de kayıpların önüne geçilmelidir.

 

Sendikamız Tez Koop İş ve Konfederasyonumuz Türk İş in bu iki önemli konuda gerekli çalışmaları ve adımları da atmaya devam edecektir.

Ülkemize katma değer katan , gerek kamuda , özel sektörde tüm alanlarda, tüm emekçiler için düzenleme gerektiren bu önemli konularda, emekçilerin günümüz ağır şartları ve gelir vergisi uygulamalarından da kaynaklı alım gücünün günden güne erimesi ile zor günler geçiriyor olması ve bu durumun sosyal devlet anlayışı gereği artık 2024 yılından itibaren kalıcı bir şekilde çözümü ile milyonlarca insanın daha rahat bir nefes alabileceği bir ortamın sağlanması gereklidir.

Hükümet tarafından bu konuların 2023 Aralık ayı gelmeden bir an evvel masaya yatırması ve sonuçlanması adına çalışmalarını tamamlamalıdır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum