Kamu işçilerinin ve 696 KHK ile kadroya geçen işçiler için TBMM'de Kanun Teklifi

Kamu işçilerinin ve sürekli işçilerinin problemleri iyi parti tarafından TBMM'de direk çalışma bakanı Vedat İşıkhandan açıklamaları istenmiştir

Sürekli işçi kadrosunda çalışan işçilerin mazeret tayini, sendikal ve toplu iş sözleşmesi haklarının iyileştirilmesi TBMM gündeminde...

Önemli Not: Hemen üstten videoyu izleyiniz 

696 KHK ile kadroya geçen işçilerin özellikle tayin hakkı noktasında da birçok problem devam ediyor.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü'nün 96 ncı maddeleri gereğince T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Erhan USTA Samsun Milletvekili

İYİ Parti Grup Başkanvekili

24 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK), kamuda görevli personellerin durumunu düzenleyen bir kararnamedir

Bu KHK kapsamında, taşeron işçiler sürekli işçi kadrosuna geçirilmiştir.

Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin, mazeret tayini haklarının şarta bağlı olması; çalıştıkları kurumlarda fiilen yürüttükleri iş ile meslek adı ve meslek kodunun birbirinden farklılık teşkil etmesi; toplu iş sözleşmelerinin imzalanmasının ve hayata geçirilmesinin uzun sürmesi; haftalık çalışma saatlerinin personeller arasında değişiklik göstermesi, çeşitli mağduriyetler yaratmaktadır. İlgili durumlar, personeller arasında sınıf ayrımcılığının hissedilmesine ve iş barışının bozulmasına neden olmaktadır.

Bu bağlamda;

1- Sürekli işçi kadrosunda çalışan işçiler ile diğer personeller arasında ayrımcılığa sebep olacak uygulamaların önüne geçebilecek misiniz?

Bunu nasıl sağlayacaksınız?

2- Sürekli işçi kadrosunda çalışan işçilerin özlük hakları başta olmak üzere diğer haklarının iyileştirilmesi için çalışmalarınız mevcut mudur? Mevcutsa bu çalışmalar nelerdir?

3- Sürekli işçi kadrosunda çalışan işçilerin mazeret tayini işlemlerinin kolaylaştırılması adına çalışmanız bulunmakta mıdır, bunlar nelerdir?

4- Sürekli işçi kadrosunda çalışan işçilerin sendikal ve toplu iş sözleşmesi haklarının iyileştirilmesi adına çalışmalarınız var mıdır? Çalışmalarınız varsa nelerdir.

Bu soru önergesi kanunen Yeni Çalışma Bakanı Vedat İşıkhan tarafından cevaplaması gerekmektedir.

Cevap geldiği anda sizlere haber yapacağız. Takipte Kalın yeterlidir.

Memurlara HABER COM ÖZEL HABER 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum