MEB’e Üniversite Giriş önerisi

Sınavlar ülkesi olduğumuz gerçeğinin yanı sıra mevcut durumda sınavları kaldırmak mümkün görülmediğine göre mevcut uygulamayı revize etmek uygun olacaktır.

 

Üniversiteye giriş sınavları geçmişte iki aşamalıyken büyük bir reform yapıldığı anlatımıyla tek aşamaya indirilmişti. Son yıllarda ise yeniden iki aşamalı sınava geçilmiştir.

 

Sınavlardan ilki YGS(Yükseköğretime Geçiş Sınavı) diğeri ise (LYS) Lisans Yerleştirme Sınavı

YGS sınavı Nisan ayının başında LYS sınavı ise Haziran ayı ortalarında yapılmaktadır.

 

İki sınavın aynı yılda yapılması nedeniyle hem okullarda eğitim öğretim süreci yürütülememekte hem de öğrenciler büyük sorunlar yaşamaktadırlar.

 

Öncelikle YGS konu içeriklerine bir bakalım.

 

Bakıldığında konuların 9.sınıf konularından oluştuğunu görmekteyiz.

 

Yani öğrenciye 4 yıl sonra 9.sınıf konularını soruyoruz.

 

Bu durumda öğrencilere 9.sınıf konularını 9.sınıfta sormayı öneriyoruz. Öğrenci YGS sınavına 9.sınıf sonunda girsin.

Böylece; 9.sınıf dersleri daha çok öğrenilmiş, önemsenmiş olacak ve alt yapı oluştuktan sonra 10-11-12.sınıfları okuyacaktır.

 

Şu anda 12.sınıfta yaptığımız YGS’de 4 yıl boyunca sadece Fen ve Matematik dersi okuyan öğrenciye son sınıfta 9.sınıf konularından oluşan Sosyal Bilimler derslerini soruyoruz.

 

Mevcut sistem ile öğrenci Nisan ayında YGS ye hazırlanmakta aradan iki ay geçtikten sonra YGS ile konu açısından ilgisi olmayan konuları içeren LYS sınavından sınav yapmaktayız.

 

Yani öğrencide büyük bir yoğunluk yaşanmakta okullarda ikinci dönem ders yapılamamaktadır.

 

Yapılacak değişiklikle;

 

9.sınıf sonunda tatil (Eylül) döneminde 9.sınıfı geçip kalan öğrenciler belirlendikten sonra düzenlenmelidir.

 

Bu sınava ilerleyen yıllarda katılmak isteyenler olursa okuldan mezun olduktan sonra bu sınava girmelerine olanak verilmelidir. Yani 9.sınıfta verilen imkanı kullanmayan kişi mezun olduktan yada mezuniyet aşamasına geldikten sonra Eylül döneminde yapılacak YGS’ye girerek geçmişi telafi edebilmelidir. Mevcut mezunların girişi için bir problem zaten yoktur.

 

Bu sistemin eğitime ve öğrenciye daha çok katkı sağlayacağı en azından tartışılması gerektiği kanaatleriyle bakanlığın YÖK ile görüşerek bir düzenleme talep etmesi ayrıca YGS ile girilen kurumlar için bu sınavın yanı sıra son sınıfta LYS öğrencileri gibi bir sınava tabi tutulmaları da değerlendirilebilir. Yada 9.sınıf yada 12.sınıftan sonra girilecek YGS sınav sonuçlarına göre yerleştirme yapılması uygun olacaktır.

 

Saygılarımla…

 

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Bu yazı toplam 1625 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.