En Düşük Emekli Maaşı 17 Bin TL , Memur maaşı 22 Bin TL , Asgari ücret 11 Bin TL

En Düşük Emekli Maaşı 17 Bin TL , Memur maaşı 22 Bin TL , Asgari ücret 11 Bin TL

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, maaş zamlarına ilişkin yapılması beklenen zam oranlarını kalem kalem açıkladı.

SGK UZMANI TGRT HABERDE CANLI YAYINDA EMEKLİ MAAŞLARI , ASGARİ ÜCRETE EK ZAM , MEMUR MAALARI , SGK MAAŞLARI VE KAMU İÇŞİLERİ ADINA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPMIŞTIR.

İŞTE SATIR BAŞLARI

Kamu işçisinin zam bekleyişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 45 müjdesi ile sona erdi. En düşük kamu işçisi maaşı 15 bin TL’ye yükselirken, şimdi de kamu çalışanı memurlar alacakları zam oranını merak etmeye başladı. Yüz binlerce memura müjdeli haber AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan geldi. Dağ, “Memurların ikinci dönem maaş görüşmeleri temmuz ayında" diyerek, düşülen rakamı açıkladı.

“7.500 liranın üzerinde emekli maaşı alanların maaşında bir değişiklik olmadı” diyen Kaya, şu tahminlerde bulundu: “Emekli maaşlarına tahminen yüzde 22-23 oranında enflasyon ve yüzde 10 ila 15 arasında da refah payı olabilir. Yüzde 32 ila 33 arasında işçi ve Bağkur emeklilerimize zam yapılabilir.” Kaya, isteğe bağlı primde de oranın devlet tarafından karşılanmasının da masada olacağını söyleyerek “Ancak bireysel ödemeler asgari ücrete gelen zam oranında düzenlenmemeli. Bu vatandaşı zora sokar” dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI 17 BİN TL TABANINDA OLACAKTIR

Erdoğan’ın memur maaşının 22 bin lira olacağını ifade ettiğine dikkat çekerek “Memur emeklilerinde zam toplu sözleşme, enflasyon farkı ve refah payı üzerinden belirlenecek. Aktif görevde olan memurlarımızın maaşı 22 bine yükseltildiğine göre en düşük emekli maaşının da 17 ile 18 bin lira seviyesinde olacaktır” ifadelerini kullandı. 

2023 ASGARİ ÜCRETE TEMMUZDA EK YÜZDE 30 ZAM YAPILACAK

“Küçük ölçekli esnafın Bağkur prim gün sayısının 9.000 günden 7.200 güne düşürülmesi bekleniyor. Kısmi emeklilik şartları da Bağkurlular için 5.400 günden 4.500 güne çekilecek” dedi. 

ASGARİ ÜCRET 500 DOLAR
“Haziran ve temmuz ayı emekliler, asgari ücretliler ve memurlar için zam dönemi. Tüm bunlar Meclis gündemine gelecek” ifadelerini kullanan Kaya, “asgari ücret zammıyla ilgili olarak şunları söyledi. Kaya, “Kamuda çalışan işçilere en düşük taban aylık uygulaması 15 bine getirildi. Çalışma ve Sosyal Bakanlık Bakanı 500 doları işaret etmişti, 10 bin lirada kalacağına ihtimal vermiyorum. 11 bin ile 15 bin lira arasında olur diye tahmin ediyorum. Yüzde 30 üzerinde bir zam yapılacaktır” dedi. 

Meclis’in açılması ile ilk gündem maddesi taşerona kadro ve Memur maaş zamları tıklayınız

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum